twitter
linkedin


MODEL BIZNESOWY KGL

 

MODEL BIZNESOWY

 

Model biznesowy KGL opiera się na trzech podstawowych segmentach działalności:

  1. Dystrybucji granulatów tworzyw sztucznych,
  2. Produkcji opakowań z tworzyw sztucznych głównie metodą termoformowania, ale również wtrysku w oparciu o dedykowane linie produkcyjne,
  3. Produkcji narzędzi (form).

 


DYSTRYBUCJA GRANULATU TWORZYW SZTUCZNYCH ORAZ DORADZTWO TECHNICZNE

KGL S.A. jest jednym z wiodących dystrybutorów tworzyw sztucznych w Polsce, dostarczając granulat do małych i średnich firm, którymi, z uwagi na przetwarzane / kupowane przez nich ilości, nie są zainteresowani producenci tworzyw w zakresie bezpośredniej obsługi.

W ramach działalności dystrybucyjnej, Spółka koncentruje się na trzech kategoriach tworzyw sztucznych:

  • Tworzywa techniczne / konstrukcyjne,
  • Tworzywa z grupy poliolefin,
  • Tworzywa styrenowe.

Spółka posiada ponad 1.000 odbiorców. W ofercie dystrybuowanych tworzyw sztucznych dominują tworzywa techniczne i konstrukcyjne (za 2022 r. – ok. 44,9% sprzedaży segmentu). Sprzedaż tej grupy tworzyw (tj. specjalistycznych) generuje najwyższe marże. Zarząd oczekuje, że ww. struktura udziału tworzyw sztucznych utrzyma się w przyszłych okresach, z tendencją umacniania się tworzyw technicznych.

Celem Spółki w tym obszarze jest budowa znaczącej pozycji na rynku dystrybutorów granulatów tworzyw sztucznych, jako rzetelnego partnera w tym obszarze.

 

PRODUKCJA FOLII I OPAKOWAŃ Z TWORZYW SZTUCZNYCH

Najistotniejszym obszarem działalności Spółki jest produkcja opakowań z tworzyw sztucznych dla sektora spożywczego (głownie tacki). Opakowania produkowane są w technologii termoformowania,
w której folia jest surowcem bazowym. Termoformowanie to proces, w którym ze sztywnych folii, podgrzanych do temperatury bliskiej mięknienia, formuje się produkty o określonych wielkościach
i kształtach (tj. opakowania).

W produkcji, Spółka wykorzystuje folię wytwarzaną z czterech podstawowych rodzajów tworzyw sztucznych:

 

polistyrenpolistyrenpolistyrenpolistyren

 

PRODUKCJA NARZĘDZI (FORM)

KGL S.A. specjalizuje się w produkcji form na maszyny termoformujące, z wykrawaniem nożami z taśmy stalowej oraz wykrawaniem matrycowym, takich firm jak Kiefel, WM, Illig, T2, GN i im podobnych oraz form wtryskowych.

Spółka posiada nowoczesny i regularnie rozbudowywany park maszynowy, w skład którego wchodzą między innymi centra obróbcze CNC, drążarki, tokarki, szlifierki, wiertarki, piły, a także precyzyjne maszyny pomiarowe oraz drukarki 3D. Prace konstruktorskie i obróbcze realizowane są na najnowszym specjalistycznym oprogramowaniu CAD/CAM.

 

KGL - SPÓŁKA TECHNOLOGICZNA 


Istotnym elementem działalności Spółki jest jej infrastruktura techniczna i posiadany know-how, niezbędne do wdrażania innowacyjnych rozwiązań w oferowanych produktach i usługach. Spółka posiada nowoczesne Centrum Badań i Rozwoju (CBR), w którym opracowywane są projekty nowych, innowacyjnych produktów, a także rozwiązania w zakresie stosowania tworzyw sztucznych.
W CBR prowadzone są badania w obszarze struktur materiałowych folii, konstrukcji i wzornictwa opakowań oraz narzędzi (form) stosowanych w produkcji opakowań. Opracowywane w ramach CBR rozwiązania, produkty czy narzędzia są następnie komercjalizowane w ramach realizowanych w KGL procesów produkcyjnych lub usług dla podmiotów zewnętrznych.