twitter
linkedin

„Już dziś jesteśmy w stanie zaproponować branży mięsnej opakowania wykonane z poliestru w 100% z recyklingu” – podkreślił Adam Skibiński, Dyrektor Sprzedaży – Opakowania w KGL S.A., podczas debaty, jaka odbyła się 27.01.2021 r. w ramach Kongresu MEATing 2021 online.

Drugi dzień Kongresu MEATing 2021 online zakończył bardzo ciekawy panel dyskusyjny na temat „Nowych wymagań dotyczących szeroko pojętego rynku opakowań”. Do rozmowy zaproszono między innymi Adama Skibińskiego, Dyrektora Sprzedaży – Opakowania w KGL S.A., który opowiedział o aktualnej ofercie opakowań z tworzyw sztucznych dla branży mięsnej. W trakcie dyskusji omówiono również kwestie dotyczące m.in. marnowania żywności, wyzwań, jakie niesie ze sobą gospodarka o obiegu zamkniętym, zamiany opakowań z polistyrenu spienionego (EPS) na inne materiały oraz podatku od plastiku tzw. Plastic Tax.

debata 002

 

GOZ w branży mięsnej już się dzieje

Debatę zamknęło pytanie o szybkość wypełnienia przez branżę mięsną założeń gospodarki o obiegu zamkniętym. Według przedstawiciela KGL, GOZ to ambitny cel, którego realizacja jest niezwykle ważna dla środowiska naturalnego. Na domknięcie obiegu potrzebny jest przede wszystkim czas,  ale równie ważne jest szybkie uruchomienie procesów rozszerzania poprawnej segregacji opakowań i maksymalizacji używania recyklatów. Branża mięsna już teraz stara się edukować konsumentów poprzez zamieszczanie na etykietach informacji o zerowym śladzie środowiskowym produktu (w tym opakowania, które wyprodukowane zostało w 100% z recyklatów). Czytaj całość >>

debata 004