twitter
linkedin

27 kwietnia 2023 r. Zarząd KGL S.A. z siedzibą w Mościskach zawarł z Berano Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, działającym w imieniu europejskiego funduszu LeadCrest Capital Partners, transakcję opartą na sprzedaży, a następnie najmie długoterminowym nieruchomości położonej w Czosnowie.

 

Dodatkowe źródło finansowania działalności KGL

Transakcja sprzedaży nieruchomości w Czosnowie opiewa na kwotę 8,7 mln euro, a okres nieodwołalnego najmu będzie trwał 20 lat. W wyniku tego procesu, KGL pozyskał wieloletniego partnera finansowanego oraz otrzymał środki finansowe, które może przeznaczyć miedzy innymi na:

  1. spłatę zobowiązań kredytowych długoterminowych, będących obecnie najdroższym źródłem finansowania, co ma doprowadzić do obniżenia kosztów działalności Spółki,
  2. zabezpieczenie działalności bieżącej Spółki,
  3. wsparcie dalszego rozwoju KGL.

Przy obecnej niepewności rynkowej i geopolitycznej oraz zawirowaniach gospodarczych, które są między innymi ich konsekwencją i prowadzą do nieprzewidywalności kosztów finansowania, transakcja typu sale and leaseback daje naszej Spółce stosunkowo stabilną informację odnośnie kosztów. Jednocześnie, realizacja transakcji pozwoliła „skonsumować” okazyjny zakup zakładu w Czosnowie, który był zrealizowany w listopadzie 2020 r. Wówczas, za kwotę 30 mln zł został nabyty cały zakład produkcyjny, czyli zarówno nieruchomość, jak również linie produkcyjne. Obecnie zrealizowana sprzedaż odnosi się wyłącznie do nieruchomości, za którą Spółka otrzymała nie bagatela ponad 8,7 mln euro. Pozyskane w ten sposób środki finansowe wesprą Spółkę w realizacji założonych celów – komentuje transakcję Krzysztof Gromkowski, Prezes Zarządu KGL S.A. – Należy również podkreślić, że w dalszą koncepcję rozwoju KGL uwierzył również międzynarodowy fundusz LeadCrest Capital Partners, który związał się ze Spółką na 20 lat. Napawa nas to optymizmem i utwierdza w przekonaniu, że kierunek rozwoju, jaki obraliśmy, jest słuszny.

 

O LeadCrest Capital Partners

LeadCrest Capital Partners to uruchomiony w kwietniu 2019 r. przez Georgesa Asmara, byłego dyrektora amerykańskiej firmy inwestycyjnej Colony Capital, specjalistyczny fundusz inwestujący w nieruchomości, nastawiony w angażowanie kapitału w transakcje najmu zwrotnego (sale and lease back ) oraz inwestycje typu build-to-suit (na zamówienie odbiorcy). Inwestuje w nieruchomości biurowe, przemysłowe, handlowe. Posiada biura w Luksemburgu, Paryżu i Londynie. W ramach działalności prowadzonej w Europie, oferuje firmom z nim współpracującym nie bankowe rozwiązania kapitałowe oparte na monetyzacji aktywów nieruchomościowych i dostosowane do indywidualnych potrzeb. We wrześniu 2021 r. fundusz LeadCrest Capital Partners wszedł do Polski jako inwestor. Za portfel czterech obiektów o powierzchni 51,9 tys. mkw. zapłacił 45 mln euro. Są to magazyny we Wrocławiu (Panattoni Park Wrocław XII) – wynajęte sieci sklepów Żabka, oraz w Skarbimierzu (województwo opolskie) – wynajęte firmie logistycznej DSV, a taklże lekkie obiekty przemysłowe w Grudziądzu (fabryka norweskiej firmy elektronicznej Kitron) i w Stargardzie (zakład fińskiej firmy Hydroline produkującej siłowniki hydrauliczne). Obecnie Spółka poszerza swoje portfolio inwestycyjne w Polsce o kolejne transakcje typu sale and leas back.

 

Wsparcie doradcze stron transakcji

W transakcji ze strony KGL doradcami były kancelarie Rykowski & Gniewkowski Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Sp.k. oraz Plich & Partners Doradcy Podatkowi Sp. k.

LeadCrest Capital Partners doradzały kancelarie Linklaters C. Wiśniewscy i Wspólnicy Sp. k., Deloitte Doradztwo Podatkowe Dąbrowski i Wspólnicy Sp.k., Arcadis sp. z o.o. oraz Knight Frank Sp. z o.o.