twitter
linkedin

22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi, który ma na celu promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie. Jednym ze sposobów na zadbanie o naszą planetę jest przechowywanie artykułów spożywczych w opakowaniach z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Pozwoli to nie tylko ograniczyć straty żywności, ale także domknąć pętlę obiegu plastiku w gospodarce.

 

60% dostępnej żywności marnowane jest w domach

W marcu 2021 r. UNEP i WRAP wydały raport „Food Waste Index Raport 2021” omawiający poziom marnowania żywności na świecie. Z publikacji wynika, że 17% wszystkich artykułów spożywczych dostępnych na rynku w 2019 r. trafiło do śmieci. To aż 931 mln ton odpadów żywnościowych wytworzonych przez przemysł spożywczy, sklepy detaliczne i konsumentów, z czego prawie 570 mln ton jedzenia wyrzuciły tylko gospodarstwa domowe [1].

Jak sytuacja wygląda w Polsce? Badania przeprowadzone przez IOŚ-PIB i SGGW w ramach projektu PROM pokazują, że w naszym kraju w latach 2017–2018 zmarnowano średnio 5 mln ton żywności, z czego ok. 3 mln ton na etapie konsumpcji, a 1,5 mln ton – produkcji, przetwórstwa, dystrybucji. Oznacza to, że Polacy co sekundę wyrzucają do kosza prawie 153 kg żywności w całym łańcuchu żywnościowym, z czego aż 92 kg w swoich domach [2].

Niektórych odpadów nie da się uniknąć, jednak większości można zapobiec m.in. poprzez pakowanie żywności w odpowiednie opakowania, poprawne przechowanie podczas transportu, w sklepach i domach, dokonywanie przemyślanych zakupów czy przekazywanie nadwyżek do jadłodzielni.

 

Wyrzucanie jedzenia szkodzi Ziemi

Dbanie o żywność powinno być dla nas sprawą priorytetową. Jej marnowanie jest niebezpieczne dla środowiska, ponieważ przyczynia się do [3]:

  • jego zanieczyszczenia – 1 tona żywności na wysypisku dostarcza 1010 kg CO2, a rozkład tego typu produktów emituje metan,
  • a także degradacji i wyczerpywania się zasobów naturalnych – ilość wody i energii zużywanej w całym cyklu życia produktu spożywczego jest znacznie większa niż zużywana do produkcji opakowania. Jednocześnie usunięcie opakowania z żywności przyczynia się do dodatkowej utraty energii ze względu na przyspieszenie procesu psucia pokarmu.

Jest także nieetyczne, gdyż w rezultacie zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu na świecie, a jak podało ONZ, już w 2018 r. co 9. człowiek na świecie (czyli ok. 820 mln ludzi, wzrost o 9 mln w porównaniu do 2017 r.) nie miał wystarczającej ilości pożywienia [4].

Czytaj całość >>